Passzív áramköri elemek, passzív elektronikus alkatrészek

márc 27, 2023 | Blog

A passzív áramköri elemekről minden megtudható alábbi cikkünkből – ha érdekli az elektronika, Önnek is érdemes elolvasnia!

Az áramkörök számos kisebb alkatrészből állnak, melyek más-más funkciókat látnak el, eltérő méretekkel és kialakítással rendelkeznek, és a felsorolást még hosszasan lehetne folytatni; a lényeg, hogy rengeteg különbség van, de a legegyszerűbb osztályozási szempont, ha a passzív és aktív alkatrészeket választjuk külön.

Az alkatrészek kategóriája az elektromos jelekre gyakorolt hatásuktól függ: a passzív áramköri elemek csak energiát fogyaszthatnak és tárolhatnak, ezzel szemben az aktív alkatrészek hatást is gyakorolnak az elektromos jelekre.

  • Az  aktív elektronikai alkatrészek szabályozzák a villamos energia áramlását; ilyenek például a tranzisztorok.
  • A passzív elektronikus alkatrészek nem képesek egy másik elektromos jel segítségével áramot vezérelni; ilyenek például az ellenállások.

Ellenállások

Az ellenállás az egyik legismertebb passzív áramköri elem, ami korlátozza az áramlást, így megvédve más alkatrészeket. Többféle típusa is létezik, ezek a következők:

  • Varisztor: A varisztor olyan ellenállás, amely a tényleges feszültségtől függően nem lineáris ellenállási karakterisztikát mutat; az ellenállás a feszültség növekedésével párhuzamosan csökken, így túlfeszültség-védőként is használható, mivel minden energiát ő kap, és leégeti magát, így védve az eszközt.
  • Termisztor: A termisztor az ellenállását a hőmérséklet határozza meg. Megkülönböztető jellemzője a nem lineáris ellenállási jellemzője, mivel az a hőmérséklettől függően változhat, emiatt pedig alkalmas olyan helyzetekben, amikor a túlzott hőmérséklet-emelkedés ellen védő alkatrészre van szükség.
  • Potenciométer:  A potenciométerek állítható ellenállásértékekkel rendelkező ellenállások, a bennük felhalmozódó, felesleges energia pedig hővé alakul.
  • Fotoellenállás: A fotoellenállás ellenállása a fény mennyiségéhez kapcsolódik; hasonló egy szabványos ellenálláshoz, és aktívan nem befolyásolja az elektromos jeleket.

Biztosítékok

A biztosítékok megszakítják az elektromos áramkört, amikor túl sok áram folyik át rajtuk, így megvédik a felhasználókat az áramütéstől, a rendszert pedig a túlfeszültségtől és a túlterheléstől. A biztosítékok sem befolyásolják az elektromos jeleket, csak megszakítják az áramkört.

Kondenzátorok

A kondenzátorok fő funkciója az elektromos energia tárolása.

Tekercsek

A tekercs az egyenáramú áramkörökben tisztán rezisztív elem, míg váltóáramú rendszerekben a reaktancia, azaz egy kapacitív-induktív paraméter jellemzi.

Ferritszűrők

A ferritszűrő táp-, vagy kommunikációs kábelekben található, és a nemkívánatos nagyfrekvenciás jelek csillapítására szolgál; gyakorlatilag tekercsek, kondenzátorok és ellenállások együtteséről van szó.

Amennyiben felkeltettük az érdeklődését, és bővebb információra lenne szüksége a passzív áramköri elemekkel kapcsolatban, forduljon hozzánk bizalommal megadott elérhetőségeink egyikén, és kérjen árajánlatot!